ویدیوی انگیزشی سفر DNA با دوبله ی گروه دوبلاژ آرنا

ویدیوی انگیزشی سفر DNA

سفر DNA – ویدیویی که همه باید ببینند (دوبله فارسی)
بعد از دیدن این ویدیو نگاه شما به دنیا تغییر خواهد کرد!

عوامل دوبله:

ناظر کیفی: حبیب ابراهیمی
باندسازی، میکس و مسترینگ: پوریا دهقانی
صدابرداری: وحید دهقانی
مترجم: پوریا دهقانی
گویندگان: علی خرمی (راوی)
پوریا دهقانی (مرد انگلیسی)
علیرضا ثابت (مرد بنگلادشی)
حبیب ابراهیمی (مرد ایسلندی)
طناز زیبایی (زن کرد)
فاطمه رکنی (زن سیاه پوست)
شیوا ریاستیان (محقق زن)
فرزانه زارعیان (زن فرانسوی)
مهدی جابری (مرد کوبایی)
سید محمدصالح هاشمی (محقق مرد)
امیرحسین پروردی نژاد (مرد عراقی)
شمیم یزدانی (زن ایرلندی)

 

«تحلیل هایی پیرامون نژادپرستی»

«سیاه یا سفید؟ شاید هم سیاه سفید…!»

آیا شما بر این باورید که هر چه یک زن زیباتر باشد آشپزی بهتری دارد؟! یا هر چه پسری قدبلندتر باشد رانندگی اش بهتر است؟!
اگر بر این باورید خواندن ادامه ی این مطلب به شما توصیه نمی شود! چون متعاقباً فقط یک نژادپرست می تواند معتقد باشد که رنگین پوستان از بهره ی هوشی کمتری برخوردارند…
به همان اندازه که برای یک انسانِ دارای قوه ی تفکر، واضح است که بوی یک گل به زیبایی آن هیچ ارتباطی ندارد، یک سفیدپوست راشیست معتقد است که باهوش تر از همنوعان سیاه پوست خود است.
این که یک فرد بر این تصور باشد که یک سیاه پوست کنترل کمتری بر هیجانات خود دارد و سطح تستوسترون خون را وابسته به رنگ پوست بداند بیشتر شبیه یک نوع بیماری است تا یک مکتبِ مثلاً فکری به نام آپارتاید؛ اما متأسفانه و بدبختانه همین تفکر مسموم و وحشتناک گاهی می تواند آن قدر عمیق و قوی باشد که منجر به مرگ یک یا چند انسان شود…!
فکر نمی کنم ۲۷ سال زمان کمی باشد ؛ اما این عقیده گاهی می تواند آن قدر آزار دهنده باشد که رهبر کنگره ی ملی آفریقا را به ۲۷ سال حبس در یک سلول محکوم کند.
از هر طرف که به مسئله نگاه کنی واقعاً دردناک است که عده ای در اوج ادعای دفاع از حقوق بشر هنوز نژادپرستانه خود را برتر می پندارند!

تنها کمی اندیشیدن کافیست تا انسان ها را برابر ببینیم…!

#سیده_فاطمه_رکنی

 

تو آدم نژاد پرستی هستی؟

اول بیا یه تعریف خودمونی از این اصطلاح بکنیم تا بعدش بتونیم عمیق تر به این افکار رنگ بندی شده بخندیم و تاسف بخوریم!

نژادپرستی یعنی من بر اساس چیزی که اصلا خودم در به وجود اومدنش دخیل نبودم از تو بهترم! و با تعصبی انعطاف ناپذیر سعی در دفاع از این افکار دارم. کسی هم مخالفت کنه، اطلاعات کافی نداره…
“وای تو چی می دونی از تاریخ عرب های …! چی میگی؟ مگه یادت نیست کاکا سیاه ها…!”

این پیش داوری های غیرمنطقی و عمومیت دادنش از کجا میاد؟ چه سودی داره یه گروه رو تا این حد بیاری پایین و اینقدر برچسب ها رو تو گوش جامعه تکرار کنی که خودشون هم باورشون بشه؟

حالا دوباره ازت می پرسم
تو آدم نژادپرستی هستی؟ نیستی؟ حتی بعد از شکست یا تو عصبانیت؟

حالا می ریم سر یه شاخه ی دیگه از این صفت که خیلی از مشکلات، زیرمجموعه ی همین دید به آدم هاست: “قضاوت”

قضاوت آدم ها بر اساس ظاهر، جنسیت، سن، وضعیت تاهل، زبان و لهجه، شغل، تحصیلات، مذهب و …

بیاید با خودمون روراست باشیم؛ همه ی ما تجربه ی این پیش داوری ها رو تو زندگیمون داشتیم، حالا کم یا زیاد، اما تا حالا بهش فکر کردید چرا این قضاوت ها پیش میان؟ آیا فقط یه تبعیتِ چشم بسته و بدون تفکر از دیگرانی هست که با یه دو دوتا چهارتای ساده و چند تا مثال میشه فهمید پر از اشتباه هستند؟ یا شاید هم صفات درونی و بیرونی خودمون رو که هنوز نتونستیم باهاش کنار بیایم و بپذیریمش یا کاری واسه بهتر شدنش انجام بدیم رو با این قضاوت ها از یادمون می بریم و با پایین آوردن دیگری، به خودمون آرامش می دیم؟ یا شکستی که نیاز به تلاش بیشتری داشته رو توجیه می کنیم و خیلی از دلیل های دیگه که مطمئنا الان افکارتون باهاش درگیر شده…

پس بیاید به جای این افکار، نقاط مثبت و منفی خودمون رو بشناسیم، بپذیریم و واسه پیشرفت بیشترمون از خرد کردن دیگران استفاده نکنیم.

همه ی آدم ها با هر جایگاهی به یک اندازه حق آرامش، خوشبختی و شاد بودن دارن؛ پس با حرفامون زندگی کردن رو از کسی دریغ نکنیم…

#شیوا_ریاستیان

 

مقوله ی نژادپرستی شاخه های متعددی برای بحث کردن دارد که به نظر من یکی از ارکان اصلی اش غرور است. آدم های نژادپرست بویی از انسانیت نبرده اند؛ آنها مردمانی مغرور و ازخودراضی هستند و متاسفانه کسی که از انسانیت فاصله بگیرد، دیگر یک موجود بی روح وخام است. اگر انسان به اصل خود اعتقاد داشته باشد و روح خود را آن قدر متعالی کند که از او یک موجودیت پاک و خوب -از هرنظر- باقی بماند؛ آن موقع می تواند دم از انسانیت بزند و اگر انسان ها به این امر واقف باشند که در انتخاب مکان تولد، اصل ونسب و ملیت خود هیچ دخالتی نداشته اند و فقط و فقط در پرورش روح خود و جنبه های مثبت و منفی ذات واقعی شان نقش داشته اند، آنگاه این غرور کاذب و نژادپرستی را کنار می گذارند و به پرورش روح خود پرداخته و سعی می کنند که روز به روز به انسانیت واقعی نزدیک تر شوند و فقط اسم انسان را با خود یدک نکشند..!

#یسری_اریض_حیدری

 

ویراستار: سمانه سمیع پور

گرافیک: شیوا ریاستیان