بیوگرافی دنیل دی لوئیس ( Daniel Day-Lewis )

بیوگرافی دنیل دی لوئیس ( Daniel Day-Lewis )

daniel day lewi1222

دنیل دی لوئیس: Daniel Day-Lewis

تاریخ تولد : ۲۹ آپریل ۱۹۵۷ در لندن، انگلستان

مهمترین افتخارات : برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای فیلم‌های «پای چپ من» ، «خون به پا می شود» و «لینکلن» . نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای «دار و دسته نیویورکی» و «به نام پدر» .

 

بیوگرافی کوتاه :

دنیل دی لوئیس در سال ۱۹۵۷ در لندن انگلستان در خانواده‌ای هنرمند متولد شد. پدر او شاعر معروف انگلیسی، سیسیل دی لوئیس و مادرش بازیگری انگلیسی به نام جیل بالکن بود. وی در دوران کودکی در جنوب لندن به دلیل یهودی و شیک بودنش همواره با اذیت و آزار اطرافیانش مواجه می شد و در نوجوانی نیز به جهت دزدی از فروشگاه‌ها، چند بار دستگیر شده بود.

با توجه به رفتار پرخاشگرایانه ، والدین دی لوئیس در سال ۱۹۶۸ او را به مدرسه شبانه روزی فرستادند تا تحت آموزش‌های سخت قرار بگیرد. دی لوئیس در مدرسه علاقه‌مند به رشته‌های نجاری، ماهی‌گیری و بازیگری شد و در این میان رشته بازیگری بیش از هر چیز او را به‌وجد می‌آورد. تلاش‌های شبانه‌روزی او در مطالعه شیوه‌های بازیگری و یافتن موقعیتی که بتواند خود را اثبات برساند، با فیلم «یکشنبه خونین یکشنبه» در سال ۱۹۷۱ و در سن ۱۴ سالگی به‌وقوع پیوست که نخستین تجربه بازیگری او محسوب می‌شد.

170621163711 daniel 23411

اولین نقش‌آفرینی سینمایی دی لوئیس در سال ۱۹۸۲ آغاز شد. او در این سال نقش بسیار کوتاهی در یکی از مهمترین فیلم‌های تاریخ سینما یعنی «گاندی» ایفا نمود و پس از آن نیز در نقش‌های مکمل به بازی گرفته شد. در دهه هشتاد کارشناسان سینمایی از کیفیت بازی‌های او تمجید کردند و وی را بازیگری آینده‌دار در صنعت سینما نامیدند. دی لوئیس با سخت کوشی توانست بازیگر نقش اصلی فیلم «پای چپ من» اثر جم شریدان شود. بازی تحسین‌برانگیز دی لوئیس در این فیلم نخستین اسکار بهترین بازیگری مرد را برای او به ارمغان آورد و جایگاه بازیگری او را به تثبیت رساند.

دی لوئیس در دهه ۹۰ میلادی دوران پرافتخاری را پشت سر گذاشت و توانست در «پایان معصومیت» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی حضور یابد و البته بار دیگر با جیم شریدان در فیلم «به نام پدر» همکاری نماید که دومین نامزدی اسکار را برای او به ارمغان آورد. با آغاز قرن بیست و یکم، دی لوئیس بسیار گزیده کار شد و تصمیم گرفت در آثار معدودی به ایفای نقش بپردازد که نتیجه آن بازی‌های به‌یاد‌ماندنی او در فیلم‌های «دار و دسته نیویورکی» ، «خون به پا می شود» ، «لینکلن» و «رشته خیال» بوده است. بازیگر پر افتخاری که با بازی در «رشته خیال» در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که برای همیشه بازیگری را کنار گذاشته و دیگر در عرصه تصویر حضور نخواهد داشت.

daniel day lewis 12

نکاتی که احتمالا درباره دنیل دی لوئیس نمی‌دانید :

در سال ۱۹۸۹ زمانی که در صحنه تئاتر مشغول بازی در نمایش «هملت» بود، به یکباره با حالتی وحشت زده اعلام کرد که روح پدرش را روی صحنه تئاتر دیده است. از آن پس دی لوئیس هرگز به صحنه تئاتر بازنگشت.

پس از بازی در فیلم «بوکسور» بطور موقت از بازیگری خداحافظی کرد تا کفاشی را بیاموزد. او برای اینکار به ایتالیا رفت تا زیر نظر استفانو بمر که کفاش معروف ایتالیایی است، آموزش ببیند.

برای بازی در نقش بیل قصاب در فیلم «دار و دسته نیویورکی» او یک قصاب استخدام کرد تا به او فنون قصابی را بیاموزد. وی همچنین از افراد شاغل در سیرک‌ها درخواست کمک کرد تا طریقه پرتاب چاقو را به او بیاموزند!

دی لوئیس همواره در هنگام بازی در فیلم‌هایش، در نقش‌هایش باقی می‌ماند و حتی در زمان استراحت نیز از کالبد شخصیت خارج نمی‌شد.

در صحنه‌ای از فیلم «خون به پا می شود» او بر روی نردبان حضور دارد و نردبان می‌شکند. این صحنه بطور ناخواسته اتفاق افتاد و ۲ دنده دی لوئیس در این صحنه شکست!

پیش از بازی در فیلم «لینکلن» بیش از ۱۰۰ کتاب درباره آبراهام لینکلن مطالعه کرد.

ap091203072011 wide 77fd24de0bf028 s900 c85

دی لوئیس به شدت از حریم خصوصی‌اش حفاظت می‌کند و به همین جهت اطلاعات زیادی از زندگی خصوصی او در دسترس نیست.

از رابطه قبلی‌اش با ایزابل آجانی، یک فرزند دارد. او در سال ۱۹۹۶ با دخترِ آرتولر میلر یعنی ربکا میلر ازدواج کرده و این ازدواج تا به امروز دوام داشته است.

طرفدار تیم فوتبال میلوال انگلستان است.

در سال ۲۰۱۰ دکترای افتخاری‌اش را از دانشگاه پریستول دریافت کرد.

در سال ۲۰۱۴ لقب شوالیه را از دربار انگلستان دریافت کرد.

چندین بار از سوی سازندگان «ارباب حلقه‌ها» پیشنهاد بازی در این سه گانه به او ارائه شد اما دی لوئیس هربار آن را رد کرد تا نقش در نهایت به ویگو مورتنسن برسد.

هنگام بازی در «دار و دسته نیویورکی» زمانی که مریض شد، عوامل پشت صحنه از او درخواست کردند تا کت گرمی بپوشد اما او به این دلیل که در قرن نوزدهم کت گرم وجود نداشته، از پوشیدن و درمان خود امتناع کرد! با اینحال دی لوئیس به جهت اینکه نمی‌خواست در روند فیلمبرداری اخلال بوجود بیاید، راضی شد که آنتی‌بیوتیک مصرف کند.

در سال ۲۰۰۳ در فیلم «The Ballad of Jack and Rose » به ایفای نقش پرداخت که نویسنده و کارگردان آن، همسرش ربکا میلر بود.

او به حدی در کفاشی مهارت دارد که می تواند زندگی خود را از طریق آن سپری نماید!

best daniel day 4

جاناتان دمی در سال ۱۹۹۳ پیشنهاد بازی در فیلم «فیلادلفیا» را به دی لوئیس ارائه داد اما او آن را نپذیرفت تا در فیلم «به نام پدر» بازی کند. در آن سال تام هنکس برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای «فیلادلفیا» شد و دی لوئیس نامزد اسکار برای «به نام پدر» .

وی اولین بازیگر مرد بریتانیایی است که برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شده است.

برای بازی در نقش حضرت مسیح در فیلم «مصائب مسیح» در نظر گرفته شده بود اما مل گیبسون معتقد بود که چهره او “خیلی اروپایی” هست! مدتی بعد هم جیم کویزل جایگزین او شد.

بازی در فیلم «بیمار انگلیسی» را نپذیرفت و نقش به رالف فاینس رسید.

دی لوئیس در سال ۱۹۹۴ تلاش کرد تا نقش وینسنت وگا در فیلم «پالپ فیکس» را بدست بیاورد اما کوئینتین تارانتینو نقش را به جان تراولتا داد.

بازی در فیلم «سولاریس» استیون سودربرگ را رد کرد و نقش به جورج کلونی رسید.

در سال ۱۹۹۲ پیش از بازی در «آخرین موهیکان» خود را در جنگل قرنطینه کرد و آموخت که چطور باید قایق بسازد و از پوست حیوانات پوشاک تهیه نماید.

تابعیت دو کشور انگلستان و ایرلند را دارد.

daniel da123

بازی در فیلم «Terminator Salvation» را نپذیرفت.

دی لوئیس همچنان پیشنهاد زک اسنایدر برای بازی در فیلم اَبَرقهرمانی «مرد پولادین» را نپذیرفت و نقش به راسل کرو رسید.

وی در سال‌های جوانی از یک شرکت درخواست کرده بود تا در یک دوره پنج ساله کابینت سازی شرکت کند اما به این دلیل که سابقه‌ای نداشت، او را رد کردند.

دنیل دی لوئیس در سال ۲۰۱۷ توسط سخنگوی خود اعلام کرد که برای همیشه از بازیگری خداحافظی کرده است. وی مدتی بعد شخصاً به این موضوع پرداخت و گفت: «می‌دانم که انتشار بیانیه دور از ادب و عادت است، اما می‌خواستم برای خود مرزی تعیین کنم. دوست نداشتم به پروژه دیگری کشیده شوم. یک عمر، به این اندیشیدم که اگر چگونه بازنشسته شوم بهتر است، نمی‌دانم چرا این بار با دفعات قبل متفاوت بود، اما انگیزه‌ی کناره‌گیری در من ریشه دواند، و به اضطرار بدل شد. کاری بود که باید انجام می‌دادم»

daniel daylew1231

مهمترین آثار دنیل دی لوئیس   :   

Gandhi

My Left Foot

The Last of the Mohicans

The Age of Innocence

In the Name of the Father

The Crucible

The Boxer

Gangs of New York

There Will Be Blood

Lincoln

Phantom Thread

منبع: http://moviemag.ir

گزارش و ویرایش: سمانه سمیع‌پور